Vona Gábor Magyar Péternek: „A választási részvétel erkölcsi kötelesség!”
A Második Reformkor elnöke nyílt levélben szólította fel Magyar Pétert a választáson való részvételre.
Környezetünkhöz viszonyítva olyan hátrányba kerültünk, mintha ráraknának egy futóra egy 15 kilós túlsúlyt és 15 százalékos emelkedő megtételére kényszerítenék. Interjú.
„- Közismert, hogy a legrégebbi nagyvállalkozó Magyarországon, hiszen ön volt az, aki úttörő módon vállalkozott már a pártállami rendszerben is. Ugyanakkor azt mondja, hogy ma egy teljesen kiszámíthatatlan környezetben élünk.
- Félreértés ne essék, a Trigránitban nekem is vannak társaim, vagyis nincs többségem, 48 százalékos a tulajdonrészem, ugyanakkor a céget én irányítom. Amikor fejlesztési döntés hozunk és szavazunk, nem véletlen, hogy nem Magyarország az egyes számú hely, mert a befektetéseknek hosszú távú biztonság kell, és ez ma hiányzik. A kormány - nagyon helyesen - azt mondja, hogy termelésre van szükség. Akkor viszont a multikkal jó kapcsolatot kell ápolni. Nem akarom bántani a magyarokat, én is az vagyok. Ha rosszat mondanak ránk, az mindig fáj. De az ország fénykorában, a XIX. század végén, a XX. század elején, nem mi magyarok teremtettük meg legendás iparunkat, hanem jöttek ide svájciak, németek, csehek és osztrákok. Magyarország egy igazi befogadó ország volt.
Befogadta az ideáramló zsidókat. A befogadással megszilárdult a közép-európai unió, mert így is fel lehet fogni az Osztrák-Magyar Monarchiát. Ez egy kisebb elődje volt a mai Európai Uniónak, olyan, amely elhozta az ország számára, hogy utolérte, vagy elhagyta Bécset a pénzügyi tőke és az ipari termelés szempontjából. A gazdasággal együtt a szellemi élet is csodákat teremtett. Hatalmas írófejedelmeink voltak, festőink, feltalálóink, de az oktatási rendszerünk is befolyásolta a világot. Ez mind összefügg a gazdasággal. Ha annak idején a svájci Ganz családnak azt mondták volna, hogy a minőségi ellenőr illetékdíját a hatvanszorosára emelik, az ezt javasló kormánytag többet nem mehetett volna be az úri kaszinóba. A politikából a polgárság üzleti morálja mára teljesen eltűnt.
- Van-e esély ma tisztességesen vállalkozni?
- Attól függ, hogy melyik üzletben. Rendkívül nehéz, az adóterhelést mértékét régóta kifogásoljuk. Környezetünkhöz viszonyítva olyan hátrányba kerültünk, mintha ráraknának egy futóra egy 15 kilós túlsúlyt és 15 százalékos emelkedő megtételére kényszerítenék. Olyan vállalkozó nincs, akinek minden sikerül. Nekem is vannak remekül menő cégeim, és vannak olyanok, amelyekre tíz év óta csak ráfizetek.
- Orbán Viktor szerint szakmunkásokat kell képezni.
- Ebben igaza is van, én is így gondolom. Egy egyetemi végzettségűre kellene, hogy jusson egy, aki középfokon végzett, és két-három magas színvonalon képzett szakmunkás. Az nem lehet cél, hogy mindenkinek diplomája legyen, a segédmunkás is fontos személy egy ipari üzemben, lenézni, vagy degradálni nem szabad. Ugyanakkor az állam feladata az, hogy a képességeket és ne a vágyakat fokozza és finanszírozza.”